Lampy stojące

lampy stojąceW każdym mieszkaniu lampy, czy to lampy stojące, czy też lampy sufitowe, należą do podstawowego wyposażenia, które zwiększa komfort życia, a także sprawia, że w pomieszczeniu można nadać nieco lepszy klimat. Nie było tak jednak od zawsze, ponieważ do dzisiejszych lamp stojących, kinkietów, lamp stołowych i tak dalej, prowadziła bardzo długa droga.

Nieco historii lamp

Choć dla niektórych historia lamp może nie jest za bardzo fascynująca i całej książki by o tym nie przeczytali, to warto znać kilka ciekawostek, jak to się stało, że kiedyś w ogóle nie było lamp, a teraz posiadamy lampy sufitowe, lampy gabinetowe, lampy stojące i do tego takie, w których możemy samodzielnie manipulować ich wysokością, czy też poziomem natężenia światła.

Na początku wszystko wyglądało tak, że za lampy służyły naturalne wgłębienia w kamieniach i muszlach. Rozwój pozwolił jednak na wykorzystywanie dalej takich naczyń jak tych zrobionych z metali, czy też ceramicznych. Przez długi czas lampy nie dawały zbyt dużo światła i długość ich użyteczności również nie była zbyt długa.

W 1792 roku nastąpił jednak przełom, ponieważ szkot William Murdock wynalazł lampę stojącą gazową. Głównie lampa taka była używana na ulicach miast. Jeszcze do dziś w wielu starych miastach możemy zauważyć takie lampy, które zostały przerobione na nowocześniejsze, jednak zachowały swój stary styl, zachowując nadal swoje dawne piękno i idealnie współgrając z otoczeniem.

W 1853 roku zaczęto stosować lampy naftowe. Jako Polacy możemy być bardzo dumni z tego momentu w historii, ponieważ ich wynalazcą był Polak Ignacy Łukasiewicz. Stały się one bardzo powszechne na całym świecie i były przede wszystkim najbardziej wydajne spośród istniejących w tamtych czasach lamp.

Jeśli przeniesiemy się już do ery powszechnej elektryczności, to możemy mówić o wynalazku, jakim były lampy łukowe. Wykorzystywały one zjawisko łuku elektrycznego. Niestety nie były zbyt trwałe, co wymagało ich szybkiego unowocześnienia.

Cała ta ewolucja lamp doprowadziła do tego, że dzisiaj mamy tak ogromny wybór i tak naprawdę jedną porządną lampą stojącą, czy też lampą sufitową, żyrandolem, a może lampami ledowymi, możemy oświetlić bez większego problemu całe pomieszczenie. Dodatkowo w dzisiejszych czasach jest to tanie rozwiązanie, na które może sobie pozwolić każdy, niestety jeszcze kilkaset lat temu tak nie było i elektryczność była tylko dla wybranych.

Dlaczego światło ma dla nas tak ogromne znaczenie?

Posiadanie w domu takich źródeł światła, jak żyrandole, lampy stojące, czy gabinetowe, ma ogromne znaczenie dla naszej codzienności. Może zazwyczaj tego nie zauważamy i jakoś nie zwracamy uwagi na ogromne zalety światła, jakie otrzymujemy z tych źródeł, ale może jeśli o tym pomyślimy, to bardziej doceniamy ten wynalazek.

Przede wszystkim do takich zalet należy to, że mimo że zapadnie zmrok, że zrobi się w pomieszczeniu ciemno, nadal można przesiadywać w jasnym pokoju. Przykładowo, jeśli chcemy poczytać książkę, a jest już wieczór, to wystarczy, że włączymy jakieś lampy stojące, czy po prostu lampkę nocną przy łóżku i już nasz problem jest rozwiązany. Odpowiednie światło do czytania jest niezbędne. Niezależnie od tego, czy czytamy książkę, czy gazetę, czy rozwiązujemy krzyżówkę kub sudoku, bardzo ważne jest to, aby zapewnić sobie światło o odpowiednim natężeniu. Nie musi być one nawet rozproszone po całym pomieszczeniu, lecz wystarczy, iż będzie skupione w jednym punkcie i już to nam powinno starczyć. Warto zainwestować w lampki nocne, czy też lampy stojące, które mają regulowane natężenie światła. Jest to bardzo przyjemna opcja. Jeśli posiadamy lampy stojące z dobrym światłem, które odpowiednio oświetlają wybrane przez nas miejsce, to nie musimy aż tak bardzo martwić się o nasze oczy, którym nieodpowiednie światło naprawdę potrafi zaszkodzić i może na początku nie będzie to dla nas zauważalne, ale z czasem zaczniemy coraz gorzej widzieć, ponieważ przy złym świetle oczy szybciej się starzeją i męczą.

Dla osób, które chcą zadbać o klimat w domu, również bardzo ważne jest odpowiednie oświetlenie. Dobre żyrandole, lampy wiszące, lampy stojące, sufit podwieszany oświetlony lampkami LED. To wszystko naprawdę jest w stanie zdziałać cuda i sprawić, że pomieszczenie będzie się wyróżniać spośród setek takich samych. Jeśli bardzo dbamy o wystrój i nastrój pomieszczenia, to pamiętajmy o tym, aby odpowiednio dobrać materiał, z którego wykonane są lampy, w przypadku takich rozwiązań, jak lampy stojące, może to być dodatkowo do wyboru materiał na abażur, no i oczywiście wszystko musi do siebie pasować stylistycznie i kolorystycznie.

Prócz funkcji nadania odpowiedniego klimatu i dobrego oświetlenia przy czytaniu, lampy mogą być również rozwiązaniem, gdy mamy małe dzieci, które boją się ciemności. Wystarczy zastosować odpowiednią lampkę nocną albo lampy stojące w domu z odpowiednim, przytłumionym kolorem światła i problem rozwiązany.

Na temat lamp można dowiedzieć się wiele ciekawych rzeczy. Warto zwrócić na nie uwagę, bo choć zazwyczaj nie skupiamy się na nich i do wyboru nie podchodzimy bardzo poważnie, to jeśli zaczniemy dbać o nie, to wiele może się w naszym mieszkaniu zmienić.